Ботулізм – це тяжке харчове отруєння, пов’язане з вживанням харчових продуктів, що містять ботулотоксин та може привести до смерті захворілого.
Переважна кількість осіб, які захворювали на ботулізм, вживали в’ялену чи сушену рибу. Часто захворювання на ботулізм пов’язують з вживанням м’ясних консервів та інших виробів з м’яса, консервованих грибів.
Збудник хвороби розмножується в харчових продуктах без доступу кисню, що зумовлено порушенням технології виготовлення продукції.
Основними клінічними ознаками ботулізму є неврологічні розлади – порушення зору (двоїння або туман в очах, невиразність мови, може бути важко ковтати, відчуття сухості в роті, м’язова слабкість). Першими проявами ботулізму можуть бути короткочасні симптоми загальної інфекційної інтоксикації: пронос, блювота, незначне підвищення температури, боль в животі. Важкі форми захворювання характеризуються різким пригніченням функції дихальних м’язів, внаслідок чого за відсутності адекватної терапії смерть зазвичай настає від дихальної недостатності .
Інкубаційний період може тривати від 2-3 годин до 10 днів.
Ботулізм є смертельним захворюванням у разі відсутності своєчасного специфічного лікування.
З метою уникнення захворювання на ботулізм необхідно дотримуватись наступних правил:
- не вживати в їжу підозрілі продукти харчування;
- не купувати продукти харчування на стихійних ринках та у невідомих осіб;
- не вживати продукти харчування невідомого походження та виробництва;
- не вживати в їжу рибу в’ялену та сушену домашнього приготування та придбану у невідомих осіб в несанкціонованих місцях торгівлі;
- у домашніх умовах не рекомендується консервувати гриби, м’ясо, рибу, зелень;
- при виникненні будь-яких ознак захворювання на ботулізм слід не зволікати, не займатися самолікуванням, а терміново звертатися за медичною допомогою.
Начальник Хорольського районного управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Полтавській області Г.М.Бурлака