15 січня 2025 року відбулося засідання Координаційної ради у справах дітей при виконавчому комітеті Хорольської міської ради, у якому взяли участь: міський голова Сергій Волошин, члени Координаційної ради, фахівці із соціальної роботи центру соціальних служб Хорольської міської ради, начальник Лубенського районного сектору №4 філії Державна установа «Центр пробації» в Полтавській області Людмила Януш.
Захід організовано з метою підбиття підсумків роботи за 2024 рік всіх суб’єктів, які здійснюють свої повноваження у сфері соціально-правового захисту дітей та профілактики правопорушень.
Із вступним словом до присутніх звернувся міський голова Сергій Волошин. Він висловив слова подяки всім учасникам зібрання, зусилля яких спрямовані на захист прав та законних інтересів дітей, створення умов для їх всебічного розвитку та виховання, запобігання соціального сирітства, бездоглядності та безпритульності, профілактики правопорушень серед неповнолітніх. Він зазначив, що вивчення проблем сімей, які опиняються в складних життєвих обставинах, допомога кожній родині, в якій виховуються діти, надання їм комплексу соціальних послуг – першочергове завдання всіх структур, які дотичні до вирішення питань соціального захисту вразливих категорій населення. В діалозі з міським головою учасниками заходу були порушені проблемні питання, що виникають в ході роботи, обговорювались шляхи їх вирішення.
У ході проведення Координаційної ради у справах дітей було заслухано начальника служби у справах дітей виконкому Хорольської міської ради Наталію Гавриленко про діяльність Служби у 2024 році. Зокрема вона зазначила, що на обліку служби у справах дітей перебуває 68 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них 100% дітей проживає в сімейних формах виховання.
На території Хорольської міської територіальної громади функціонує 3 прийомні сім’ї, в яких виховується 4 дітей. Починаючи з 2022 року на території громади створені та здійснюють свою діяльність 4 сім’ї патронатних вихователів, до яких наразі влаштовано 6 дітей.
У жовтні 2024 року в селі Шишаках створено дитячий будинок сімейного типу Гусаренко Олени Миколаївни, в якому виховується одна дитина-сирота та двоє дітей, позбавлених батьківського піклування. За кошти державної субвенції та за співфінансування з місцевого бюджету (45% від загальної вартості житла) для новоствореного дитячого будинку сімейного типу Гусаренко Олени Миколаївни придбано житловий будинок у місті Хоролі.
Також було проінформовано про роботу Комісії з питань захисту прав дитини за 2024 рік та діяльність міждисциплінарної команди з питань організації соціального захисту дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Окрема увага зверталася на взаємодію всіх суб‘єктів з організації захисту дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Крім того, начальник служби у справах дітей Наталія Гавриленко ознайомила присутніх з основними положеннями Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки, яка 26 листопада 2024 року схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України.
Щодо надання Центром соціальних служб Хорольської міської ради соціальних послуг сім’ям, які перебувають в складних життєвих обставинах, вела мову заступник директора Центру соціальних служб Хорольської міської ради Наталія Клепач. Зокрема, нею було наголошено, що впродовж 2024 року в Центрі соціальних служб на обліку сімей, що опинилися у складних життєвих обставинах, перебувало 105 сімей/217дітей, кількість сімей/осіб охоплених соціальними послугами у звітному періоді становить –110 сімей.
У звітному році Центром проведено 588 оцінок потреб сімей, в яких виховуються 1062 дітей. Підтверджена кількість сімей СЖО –81сім҆я/151 дітей, в тому числі сім’ї ВПО – 8 сімей/15 дітей.
У 2024 році вразливим категоріям населення надано низку соціальних послуг, зокрема:
соціальний супровід – 81 сім,я;
консультування – 30 сімей;
соціальна профілактика – 9;
соціальний супровід сімей, в яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування – 5 сімей, у яких виховується 8 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування.
представництво інтересів – 10 сімей;
речова гуманітарна допомога надана – 684 сім’ям.
Начальник сектору превенції відділення №2 Лубенського РВП ГУНП України в Полтавській області Іван Манжос проінформував про стан злочинності серед неповнолітніх за 2024 рік та заходи, проведені з профілактики правопорушень. Він зазначив, що за 2024 рік складено 9 протоколів щодо неналежного виконання батьками батьківських обов’язків, відповідно до частини третьої статті 184 КУпАП. Він наголосив, що працівники відділення поліції №2 Лубенського РВП готові до взаємодії та співпраці з усіма структурами громади.
Про впровадження в практичну діяльність пілотного проєкту імплементації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини вела мову Людмила Януш – начальник Лубенського районного сектору №4 філії Державна установа «Центр пробації» в Полтавській області. Вона зупинилася на основних аспектах роботи з неповнолітніми, які вчинили кримінальні злочини, та про взаємодію суб’єктів, що забезпечують соціальних захист дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах.
До учасників заходу звернулися члени Координаційної ради у справах дітей, заступник директора з виховної роботи Міжрегіонального центру професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців м.Хорол Сергій Демиденко та практичний психолог ВСП «Хорольський агропромисловий фаховий коледж Полтавського аграрного державного університету» Людмила Кондієнко, які зазначили, що студенти закладів мають можливість отримати не лише якісні освітні послуги, а й змістовно проводити своє дозвілля. Особлива увага звертається на здобувачів освіти пільгових категорій.
Обговорення питань порядку денного відбулося у довірливій та конструктивній атмосфері.
Автор і фото: Наталія ГАВРИЛЕНКО