Загальний строк для прийняття спадщини дорівнює шести місяцям і починає вираховуватися з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця. Що робити, якщо шестимісячний строк спливає під час карантину, а заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подано? Фахівці Хорольського бюро правової допомоги відповідають на декілька питань, що стосуються прийняття спадщини в умовах карантину.
Чи від терміновано дату отримання спадщини у зв’язку із введенням карантину?
Норма Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19)» не стосується вчинення нотаріальних дій, у тому числі і тих, що пов’язані з можливим пропуском передбачених законодавством строків (наприклад оформлення спадщини). Тобто – не від терміновано!
Яким чином можна подати заяву про прийняття спадщини?
Заяву про прийняття спадщини можна подати нотаріусу двома хляхами:
1.Заява про прийняття спадщини спадкоємцем подається особисто нотаріусу за місцем відкриття спадщини;
2.Заява про прийняття спадщини надсилається нотаріусу поштою з підписом спадкоємця, який засвідчується нотаріусом.
Тобто, якщо місце відкриття спадщини – це, наприклад, Котелевський район Полтавської області, а Ви фактично мешкаєте у місті Хоролі, то під час карантину Ви маєте право засвідчити заяву про прийняття спадщини у будь-якого нотаріуса міста Хорола, а вже посвідчену заяву надіслати до нотаріуса за місцем відкриття спадщини у Котелевський район.
Важливо! Кому не потрібно протягом 6 місяців з моменту відкриття спадщини подавати заяву про прийняття спадщини:
- спадкоємцю, який постійно проживав разом із померлою особою на час відкриття спадщини і який вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від неї;
- малолітнім, неповнолітнім, недієздатним особам, а також тим, дієздатність яких обмежена.
Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям, які прийняли спадщину, після спливу 6 місяців з дня відкриття спадщини. При цьому слід мати на увазі, що строк для звернення спадкоємця за отриманням свідоцтва про право на спадщину законодавством не обмежено.
Отримати безоплатну юридичну консультацію з цього та інших питань можна, зателефонувавши до Хорольського бюро правової допомоги за номером: (05362) 33-2-20 або на номер гарячої лінії: 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів).
Необхідні документи також можна залишити у скриньці для кореспонденції, що знаходиться за адресою: м.Хорол, вул.Незалежності, 78а.
Пам’ятайте, що карантин – це не перешкода для отримання правової допомоги від держави!
В.о. начальника відділу «Хорольське бюро правової
допомоги» Лубенського місцевого центру з надання
безоплатної вторинної правової допомоги Н.Г.Тарасенко