Щорічно 14 грудня, у рамках відзначення загальнодержавних дат і подій, громада Хорольщини вшановує пам'ять ліквідаторів і жертв аварії на ЧАЕС. Цього дня біля Пам’ятного знаку «Учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС» відбувся мітинг-реквієм, приурочений 34-ій річниці техногенної катастрофи планетарного масштабу.
Цю жалобну дату встановлено на державному рівні Указом Президента України №945/2006 від 10 листопада 2006 року. У меморіальних заходах з нагоди Дня вшанування учасників ліквідації аварії на ЧАЕС взяли участь Хорольський міський голова Сергій Волошин, голова Хорольської районної державної адміністрації Роман Гловацький, представники Хорольської районної організації чорнобильців та воїнів-інтернаціоналістів «Дзвони», яку очолює Олександр Гуляєв, представники державних установ та громадськості. Складна епідемічна ситуація та негода не стали на заваді вшануванню подвигу й звитяги ліквідаторів, які ціною власного здоров’я, а хто й життя, врятували людство від невидимої смертоносної сили радіаційного лиха.
Уже минуло понад тридцять чотири роки з того часу, коли вибухнув четвертий реактор АЕС і страшна техногенна, еколого-гуманітарна катастрофа накрила людство чорним крилом ворона. 26 квітня 1986 року – це трагічна дата в історії людства, яка багатоголосим ехом минулого відлунює й донині. Та скільки б не минуло часу, ми повинні пам’ятати про героїчний мужній подвиг наших рятівників.
Для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із міста Хорола та колишнього Хорольського району в смертельну чорну зону Прип’яті було направлено 1033 рятівників. Із кожним роком все менше залишається живих учасників ліквідації на ЧАЕС. Цього дня ми доземно вклоняємося із чистосердечною вдячністю кожному з ліквідаторів, які першими стали захисним щитом проти некерованої ядерної стихії, першими прийняли на себе її смертоносний удар. Хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблих рятівників і мирних жителів. Поклали живі квіти до підніжжя Пам’ятної стели, на якій по чорному граніту викарбувані імена усіх 1033 героїв-рятівників. Традиційно з каплиці пролунали чорнобильські дзвони, які нагадали тривожним звучанням про трагедію світового масштабу.
Шановні ліквідатори! Неможливо забути про Ваш подвиг і неможливо переоцінити його значення, адже саме Ви врятували людство і відвернули загрозу його існування. Щасливого і довгого Вам життя попри усі випробування, які Вам з гідністю довелося пройти.
Світла пам'ять і вічний спокій тим, хто протистояв у нерівній боротьбі з радіоактивною стихією і відійшов у небуття.
Автор: Ірина ГРИГОРАШ