Страх неминучої загибелі, безвихідь та похмура безодня. Все це сплелося воєдино і нависло чорним смертельним вироком над мирними жителями єврейської національності, яких нацисти безжалісно розстріляли 28 жовтня 1941 року. Напередодні 80-роковин трагічної події в урочищі «Козацький яр», де знаходиться масове захоронення хорольських жертв геноциду, відбувся мітинг-реквієм за участі представників місцевої влади, єврейської общини та широкого кола громадськості.
Біля братської могили закатованих євреїв у Гончарному яру (офіційна назва урочища) з жалобною промовою до присутніх на траурному заході звернувся Хорольський міський голова Сергій Волошин.
Для вшанування пам’яті своїх предків на почесну траурну церемонію завітали гості – офіційний представник благодійної і волонтерської громадської організації «Remember Us» в Україні Олексій Кобилєв, головний режисер телерадіокомпанії «Глас» Тетяна Ніжинська і художник-дизайнер Анастасія Зоріна.
Учасники мітингу-реквієму для осяяння душ загиблим, які навічно відійшли у засвіти 80 років назад, запалили вогники в лампадках. За старовинними релігійними традиціями єврейського народу поклали на братську могилу живі квіти та камені, як знак виявлення поваги до померлих. Заслухали аудіозапис моторошних спогадів очевидиці Ганни Никифорівни Білогуб, від яких в очах учасників меморіального заходу виступили сльози співчуття і жалю.
У кожному куточку України є свій «Бабин яр», який багатоголосим ехом людських страждань доноситься й донині. На карті України нараховується близько дві тисячі населених пунктів, у яких велика кількість єврейського населення була знищена нацистами. Нагадуванням про Голокост, що в буквальному сенсі означає «жертва всевипалення», стали місця масових захоронень.
Для мешканців Хорольської міської територіальної громади жахливе вбивство 460 дорослих, стариків і дітей єврейської національності закарбувалася кривавими літерами в історію рідного краю. Тож ми повинні пам’ятати свою історію, виносити її уроки та докладати всі зусилля задля того, щоб Голокост не мав повторення в майбутньому.
За даними істориків, до початку Другої світової війни в Хоролі мешкало 11700 осіб, у тому числі 855 – єврейської національності. Унаслідок репресивної політики Німеччини та її союзників на території міста залишилося в живих 7350 мешканців, із яких 260 – євреї. Усього на Сході Європи у часи Другої світової війни нацисти знищили близько 6 мільйонів євреїв, із яких 1,5 мільйона дітей – це 25 % від загальної кількості жертв, що говорить про нелюдські риси війни.
За різними історичними даними в період із 1941 по 1945 роки на українських землях загинуло близько 6 мільйонів цивільних осіб – українців та представників інших етносів. У тому числі нацисти знищили близько 900 тис. людей єврейської національності, що проживали на Україні.
Жалобними урочистими церемоніями ми вчимо молоде покоління берегти найвищі людські цінності – життя і мир на землі. Усі ми маємо утверджувати просту фундаментальну істину – всі люди рівні! Жодна нація не повинна властвувати й домінувати над іншою, доводячи свої переваги, а тим більше недопустимо в сучасному світі позбавляти життя й нищити людські долі. Миру всім нам, гуманності та людяності!
Автор: Ірина ГРИГОРАШ