18 квітня у світі відзначають Міжнародний день пам'яток і визначних місць, а в Україні – День пам’яток історії та культури.
Сьогодні через дії армії рф в Україні зруйновані численні пам’ятки архітектури. Міністерством культури та інформаційної політики України вже зафіксовано більше 200 епізодів воєнних злочинів рф проти культурної спадщини в Україні. На жаль, ці дані не остаточні.
Руйнування об’єктів культурної спадщини є воєнним злочином за Гаазькою конвенцією 1954 року. Наразі збір доказів злочинів росіян проти української культурної спадщини триває. Міністерство верифікує доказову базу для подальшого її використання в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі.
У ці важкі дні пам’яткоохоронці за допомогою працівників комунальних служб та волонтерів в різних куточках України мобілізувалися для захисту нашого історичного надбання: захисними конструкціями зміцнюються фасади архітектурних витворів та скульптурних пам’ятників, здійснюється демонтаж та переховування мистецьких шедеврів, розпочато облік втрачених та пошкоджених пам’яток. Надзвичайно активною є також допомога у цій справі з боку світового співтовариства.
Залучення міжнародної фінансової підтримки для збереження, оцифрування та відновлення нашої культурної спадщини через програму «Велика Реставрація» – стратегічна задача Міністерства.
Саме завдяки програмі «Велика Реставрація» в нашій країні вперше за часів незалежності комплексно підійшли до порятунку культурних пам'яток. І хоч через безпрецедентну агресію рф, реалізацію програми ускладнено, однак її відновлення – пріоритет для Міністерства.
Допомагайте фіксувати злочини рф на національній платформі: https://culturecrimes.mkip.gov.ua/. При цьому необхідно пам’ятати про особисту безпеку – вона на першому місці. Всі зібрані матеріали будуть використані як докази для кримінальних проваджень проти російських злочинців.
Більш докладно про наслідки руйнувань пам'яток культури у різних регіонах України, де велися чи продовжуються бойові дії – на офіційному сайті Українського інституту національної пам'яті тут. На світлинах представлено унікальні пам'ятки культурної спадщини України "до" та "після" приходу російських "визволителів".