Уже 7 497 українців отримали щеплення проти коронавірусу однодозною вакциною від американської фармкомпанії Johnson & Johnson. Її зареєстрували в Україні, але не використовують для масового щеплення. Хто ж може її отримати? Уперше в Україну привезли вакцину від Johnson & Johnson наприкінці травня, коли цей препарат ще не був зареєстрований у нас. Однак тоді його дозволили ввезти для приватної компанії, яка хотіла щепити своїх працівників.
Співробітники цієї фірми працюють у сфері рибальства на Алясці. Для в'їзду на територію США їм необхідно було зробити щеплення сертифікованою у США вакциною, а там активно вакцинують препаратом від Johnson & Johnson. Для цього Міністерство охорони здоров'я видало спеціальний дозвіл на ввезення вакцини.
У липні ця вакцина вже офіційно отримала дозвіл для екстреного застосування в Україні. Однак, станом на 12 серпня, щеплення цим препаратом зробили лише 7 497 українцям.
Як розповіли нам у МОЗ, Україна не закупляла цей препарат за кошти державного бюджету та не отримувала препарат як гуманітарну допомогу. Водночас угорський уряд дозволив з липня вакцинувати громадян, які живуть на прикордонних територіях сусідніх країн.
Завдяки цьому Угорщина хоче посилити свій захист від епідемії, поширивши вакцину серед тих, хто проживає безпосередньо вздовж угорського кордону ᅳ незалежно від того, є вони угорцями чи ні.
Право на вакцинацію мають також угорці та негромадяни віком від 18 років, які зможуть в’їхати в країну у визначених пунктах пропуску через кордон та отримати щеплення у визначених пунктах вакцинації. Їх реєстрація відбувається у самому пункті щеплення. Обирати щеплення не вийде ᅳ можна отримати лише вакцини, які пропонують у пункті.
Таким чином майже 7,5 тисяч громадян України отримали щеплення препаратом від Johnson & Johnson. У МОЗ кажуть, що отримані дані про кількість людей, які вакцинувалися на пунктах пропуску через україно-угорський кордон «збираються у міру надходження».
Водночас МОЗ закликає кожного українця вакцинуватися проти COVID-19 наявною вакциною. Наразі в Україні пропонують 4 вакцини проти коронавірусу: AstraZeneca, CoronaVac від Sinovac, Comirnaty від Pfizer та Moderna. У міністерстві наголошують, що кожна з цих вакцин ефективно запобігає тяжкому перебігу хвороби й рятує життя.
А що це за вакцина?
Препарат Janssen від фармкомпанії Johnson & Johnson ᅳ так звана «векторна вакцина». «Вектор» ᅳ це вірус, який не шкодить організму людини. Його завдання полягає в тому, щоб доставити в клітину ген хвороботворного вірусу, проти якого потрібно виробити імунітет.
Для щеплення однієї людини потрібна лише одна доза цього препарату. Ще одна перевага цієї вакцини ᅳ можливість зберігати у звичайному холодильнику. Результати клінічних випробувань у США, Південній Африці та країнах Латинської Америки показали, що ця вакцина має ефективність у 67%.
У Європейському Союзі цей препарат схвалили 11 березня, однак деякі країни відмовляються від її використання через можливі побічні ефекти.
Так, у квітні Європейське агентство з лікарських засобів рекомендувало додати утворення згустків крові на тлі зниження кількості тромбоцитів до переліку дуже рідкісних побічних реакцій вакцини від компанії Johnson & Johnson. Однак регулятор наголошує, що переваги препарату є більшими, ніж ризики.