Початок польових робіт у сільському господарстві завжди супроводжується сезонним збільшенням на ринку попиту та пропозиції засобі із захисту рослин. Усі пестициди, що реалізовуються в Україні, проходять обов'язкову державну реєстрацію, в ході якої їх перевіряють на відповідність загальноприйнятим санітарно-гігієнічним нормам і встановленим рівнем екологічної безпеки, та які включені до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
Згідно чинного законодавства фальсифіковані пестициди - продукція, яка не відповідає встановленим вимогам, що висуваються до пестицидів, у тому числі вимогам щодо маркування та пакування, розміщення інформації про товар на його упаковці тощо, та/або продукція, на упаковці якої зареєстрований знак для товарів та послуг використано з порушенням прав власника..
Виробництво фальсифікату вийшло на досить професійний рівень. Тому дуже важливо відрізнити оригінальний препарат від підробки.
Наслідки застосування фальсифікату:
- пригнічення або повна загибель культури;
- забруднення навколишнього середовища, поверхневих та грунтових вод;
- погіршення родючості грунтів;
- шкода здоров’ю людини- під час внесення препарату;
- накопичення залишків небезпечних речовин у харчових продуктах, що загрожує здоров'ю споживачів;
- вроджені каліцтва;
- суттєві матеріальні збитки.
Основні види фальсифікованих засобів захисту рослин:
- продаж генериків під назвою оригінальних препаратів;
- продаж нелегально фасованих у дрібну тару пестицидів, які заборонено використовувати в присадибному господарстві;
- зниження вмісту діючої речовини або відсутність діючої речовини в імітації препаративної форми;
- заміна діючої речовини невідомими хімічними сполуками.
Як захиститись від фальсифікату:
- купуйте засоби захисту рослин лише в офіційних дистриб'юторів;
- не купуйте на стихійних ринках, вуличних розкладках;
- кожна товарна одиниця повинна супроводжуватися рекомендацією щодо її застосування (із зазначенням культур та об'єктів, для оброблення яких призначено пестицид, способу, норми і кратності використання, термінів очікування, заборони та обмеження на застосування);
- етикетка повинна містити текст українською мовою;
- оригінальні засоби захисту рослин не продаються у скляній упаковці і тарі, що призначена для ліків;
- у приміщенні для продажу пестицидів і агрохімікатів не повинні реалізовуватися харчові продукти, іграшки, товари дитячого користування, засоби особистої гігієни, одяг, взуття, миючі засоби, парфуми, а також забороняється торгівля пестицидами і агрохімікатами в рядах продажу продуктів харчування.
Якщо у вас виникли підозри з приводу якості продукції, яку ви маєте намір придбати, поцікавтеся у продавця наявністю сертифіката. Неодмінно слід зберігати касовий або товарний чек, адже чек - документ, за яким можна довести свою правоту, тільки тоді у вас буде підстава для висунення претензій.
Пам'ятайте, будь-який препарат буде ефективним і безпечним для Вашого здоров'я лише за умови придбання його в оригінальній тарі і упаковці фірми-виробника.
Провідний спеціаліст відділу захисту рослин,
фітосанітарної діагностики та прогнозування
Управління фітосанітарної безпеки
Головного управління Держпродспоживслужби
в Полтавській області Віта Фепа