Громади отримають додаткові надходження до своїх бюджетів від продажу земель, але водночас втратять 10% коштів. 15 лютого 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів» (№5719 від 01.07.2021).
Цей закон доповнює джерела доходів Державного та місцевого бюджетів доходами від продажу земель сільськогосподарського призначення. Також прийняті зміни до Бюджетного кодексу дозволять Міністерству фінансів внести зміни до Класифікатора доходів бюджету та розблокувати викуп земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні фермерів. Але разом з тим, прийнятий закон передбачає, що 90% коштів від продажу земельних ділянок зараховуватимуться до бюджетів територіальних громад, а 10% – до Державного бюджету, повідомляють в Полтавському регіональному відділенні Асоціації міст України (РВ АМУ).
Пропозиції АМУ про зарахування 100% коштів від продажу земель комунальної власності до бюджетів територіальних громад (правка 112) були відхилені народними депутатами.
Асоціація міст України вважає, що такі зміни порушують права власників (територіальних громад) розпоряджатися своїм майном та отримувати доходи від його реалізації, та звертає увагу, що після прийняття закону про «земельну децентралізацію» землі під такими фермерськими господарствами перейшли до комунальної власності.
Консультант з бюджетних питань Полтавського РВ АМУ Костянтин Качаненко розповів, скільки ТГ Полтавщини отримали доходу із земельного податку та орендної плати за використання земельних ділянок за 2021 рік.
411 млн 656 тис. грн із земельного податку – отримали бюджети тергромад області. Орендна плата за використання земельних ділянок з юрдичних осіб склала 918 млн 706 тис. грн. Орендна плата з фізичних осіб –191 млн 914 тис. грн.
Полтавське регіональне відділення Асоціації міст України