Головний державний санітарний лікар Ігор Кузін в інтерв'ю РБК-Україна розповів про роботу транспорту і продуктових супермаркетів під час карантину, про протипокази до вакцинації від ковіду, а також про те, чому не варто купувати фальшиві ковід-сертифікати. В Україні розпочалась нова хвиля захворюваності, що спричинена штамом "Дельта".
Минулого тижня кількість нових випадків зрівнялася з показниками кінця квітня - початку травня, коли в країні закінчувався весняний сплеск епідемії.
З 23 вересня Кабмін перевів всі регіони в "жовту" зону небезпеки і, як прогнозують в KSE, до кінця року ми навряд чи повернемося назад – в зелену. Пікові навантаження на медичну систему в МОЗ очікують в листопаді, каже головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.
Але щоб українці, попри карантини, могли вести звичний спосіб життя, вакцинованим дозволять відвідувати магазини, ресторани, громадські та розважальні заклади. А підприємствам, які щепили своїх працівників – працювати в умовах локдаунів.
Які регіони вже найближчим часом зіткнуться з нововведеннями червоної зони, що робити тим, кому не можна вакцинуватися, і яка особливість дельта-штаму в інтерв'ю РБК-Україна розповів головний санлікар Ігор Кузін.
– Які регіони можуть найближчим часом потрапити до червоного рівня епіднебезпеки?
– Це переважно західні області України. Зараз найближча до переходу – Чернівецька область. Але поки ситуація контрольована. В областях ми вчасно або вмикаємо додаткові лікарні, або робимо все можливе для того, щоби вони перемаршрутизували своїх пацієнтів на рівні області.
Потенційно ризик потрапляння до червоного рівня також є у Тернопільської, Миколаївської, Луганської областей. Це переважно ті, які найближче до граничних показників саме за кількістю зайнятих ліжок, за навантаженням на систему охорони здоров'я.
– Чи є у вас зараз статистика щодо вакцинації працівників навчальних закладів?
– Так. У нас цифри доволі сильно різняться по території країни. Ми також звернули увагу на те, що є частина регіонів, яка має найнижчі показники саме за відсотком охоплення шкіл. На засіданні комісії ТЕБ та НС мова йшла про Волинську, Івано-Франківську, Одеську і Львівську області, де зачиняється найбільша кількість шкіл за умови переходу в жовту зону. Окремо по кожній з таких областей заслухали бачення їхнього керівництва, про те, що було ними зроблено для підвищення рівня вакцинації, про їхні плани.
У нас є 34% закладів середньої освіти, які зараз мають охоплення вакцинацією більше ніж на 80%. Тобто по суті 34% шкіл зможуть продовжувати свою роботу і в них не буде обмежень при жовтому рівні епіднебезпеки.
Є частка закладів освіти, у яких рівень вакцинованого персоналу складає від 51 до 79% – такі заклади зможуть досягнути показника у 80% або ще до введення жовтого рівня, або вже найближчими днями після. Їх у нас зараз приблизно 30%.
І ще в 32% закладів рівень вакцинації менше ніж 50%. Тобто максимальна кількість шкіл, яка не буде працювати при жовтому рівні – це приблизно 60%. Цей відсоток буде залежати від того, яка буде проведена робота для того, щоби працівники закладів середньої освіти максимально швидко дощепилися принаймні однією дозою.