Протягом останнього часу різко зросла активність кліщів, звичайно, зросла їх атака на людей, домашніх тварин. Зросла так само і кількість звернень до лікарів.
Що ж це таке хвороба Лайма? Хвороба Лайма – досить поширене трансмісивне захворювання, яке характеризується поліорганним ураженням, різноманітністю клінічних форм і формуванням хронічного перебігу хвороби. Звичайний сезон захворювання – з пізньої весни до ранньої осені, який пов’язаний з активністю кліщів.
Що необхідно пам’ятати:
- необхідно максимально уникати укусів кліщів, для цього варто пам’ятати, що на доглянутих ділянках зі скошеною травою навряд чи будуть присутні кліщі, там не має необхідних їм тварин і мало вологи. І навпаки, ділянки, багаті зеленими насадженнями, як декоративними, так і природними, більш притаманні для кліщів, найбільша їх концентрація спостерігається в лісах;
- під час перебування в зонах можливого знаходження кліщів необхідно нанести на
шкіру і одяг репеленти, що містять ДЕТА (диетилтолуамід);
- рекомендується носить сорочки з довгими рукавами, штани заправлять в шкарпетки, довге волосся ховати під шляпу;
- більш світлий одяг покращує шанси швидкого виявлення кліща до його присмоктування;
- після виходу із зони ймовірного зараження кліщами необхідно провести ретельний огляд складок шкіри, області за вухами, пупка, волосистої частини голови, пахвових западин;
- також необхідно унебезпечити від кліщів домашніх тварин шляхом обробки їх репелентами, носінням спеціальних нашийників та щоденними оглядом.
Що робити, якщо кліщ вже присмоктався:
- поширеною помилкою є спроба «задушить» кліща олією, вазеліном, лаком або бензином – це все тільки збільшує час і вірогідність інфікування;
- якщо ви не впевнені у своїх силах, щодо безпечного видалення кліща, краще звернутися в лікувальний заклад, де вам буде надана кваліфікована медична допомога і призначено профілактичне лікування антибіотиками.
В будь-якому випадку, уникати присмоктування кліщів, їх швидке видалення є більш ефективною стратегією, чим прийом антибіотиків.
Гарного всім відпочинку!
Завідувач, лікар-епідеміолог Хорольського
міжрайонного відокремленого підрозділу
лабораторних досліджень ДУ "ПОЛЦ МОЗ України" Л.І.Кавалер