Сьогодні весь світ відзначає день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Вона встановлена в пам’ять про повстання в’язнів концтабору Бухенвальд, яке відбулося 11 квітня 1945 року. У цей день, Україна разом з усім світом, вклоняється людям, які пройшли тяжкий шлях через концентраційні табори, віддає данину скорботної пам’яті жертвам нацизму, які загинули в концтаборах, розташованих і на території України.
Усього нацисти у Німеччині та окупованих територіях збудували 14033 концтабори. За роки Другої світової війни через табори смерті пройшли понад 20 мільйонів осіб з 30 країн світу. Приблизно 12 мільйонів людей так і не дожили до звільнення, серед них - близько 2 мільйонів дітей.
На території України нацисти організували 2 класичні концтабори (у Києві та Львові), 78 виправно-трудових таборів і таборів примусової праці для євреїв, 7 виправно-трудових таборів, 15 таборів примусової праці, 304 гетто, 23 пересильні табори, 66 гестапівських тюрм, 242 табори для військовополонених.
На даний час історики не можуть назвати хоча б приблизну кількість українців, які загинули у німецьких концтаборах. За різними оцінками у Другій світовій війні загинуло від восьми до десяти мільйонів українців. Вважається, що у нацистських концтаборах загинуло близько п’яти мільйонів громадян колишнього срср. Кількість українців закатованих у нацистських концтаборах може становити не менше 500 тисяч.
Давайте згадаємо усіх, хто був за колючим дротом гітлерівських катівень, хто навіки залишився там – у безіменних могилах чи печах крематоріїв, і тих, хто вижив усім смертям на зло… Наш святий обов’язок — зберегти і передати пам’ять молодому поколінню про мільйони безневинно загиблих у фашистських концтаборах, гетто, тюрмах, інших місцях примусового тримання.
З повагою, міський голова - Сергій ВОЛОШИН!