З метою попередження виникнення скарг, щодо неправомірних дій при застосуванні засобів захисту рослин на сільськогосподарських угіддях сільськогосподарські товаровиробники та фермери Хорольської міської територіальної громади повинні проводити хімічні обробки з дотриманням вимог законодавства України, а саме:
- Закону України «Про бджільництво»;
- Наказу №338 від 19.02.2021 року «Про деякі питання у сфері бджільництва»;
- Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів;
- «Інструкції щодо попередження і ліквідації хвороб і отруєнь бджіл».
Основною причиною отруєння бджіл є обробка садів, полів і лісосмуг інсектицидами під час активного періоду вильоту бджіл.
Наслідки отруєння
- Зниження запилення ранніх медоносних культур, таких як ріпак, фруктові дерева та інші сільськогосподарські рослини.
- Скорочення популяції бджіл та послаблення бджолосімей перед основним медозбором.
- Втрат у виробництві меду та інших продуктів бджільництва.
- Погіршення стану екосистем через скорочення кількості запилювачів.
Обов’язки аграріїв:
- Використовувати безпечні для бджіл препарати та суворо дотримуватися інструкцій щодо їх застосування.
- Проводити обробки у вечірні або нічні години, коли бджоли неактивні.
- Відповідно до ст. 37 Закону України «Про бджільництво», не менше ніж за три доби до початку обробки через медіа попереджати пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 км від оброблюваних площ. Повідомляти дату обробки, назву препарату, ступінь та строк дії його токсичності.
- Уникати знесення пестицидів на сусідні квітучі медоноси. Швидкість вітру під час обробки не повинна перевищувати 3-4 м/с.
- Використовувати лише дозволені засоби захисту рослин (3 та 4 класу токсичності), не перевищувати норму застосування препарату.
Обов’язки пасічників:
- Реєструвати пасіки в органах місцевого самоврядування, вказавши кількість бджолосімей та точне місце розташування.
- Отримати ветеринарно-санітарний паспорт пасіки з відмітками про стан здоров'я бджіл.
- Під час кочівлі звертатися з письмовим проханням про розміщення пасіки до ОТГ, керівника підприємства або фермера. У запиті вказувати місце розташування, кількість бджолосімей, термін перебування та надавати копію ветеринарно-санітарного паспорта.
- У разі відсутності документа про здоров'я бджіл голова ОТГ, сільської ради, керівник господарства має законні підстави відмовити пасічнику в розміщенні пасіки на його території, щоб в подальшому недопустити конфліктних ситуацій.
Лише після отримання письмового дозволу можна вивозити свою пасіку на медозбір на території інших населених пунктів та господарств.
Відповідальність за порушення законодавства
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про бджільництво» та ст. 20 Закону України «Про пестициди та агрохімікати», порушення правил використання пестицидів тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.
Дії у разі загибелі бджіл
Якщо сталося масове отруєння бджіл, протягом 24 годин створена комісія засвідчує факт загибелі бджіл та проводить відбір проб. До складу комісії входять:
- Представник господарства, що проводило застосування пестицидів;
- Представник сільської (селищної) ради, ОТГ або депутат;
- Представники Держпродспоживслужби;
- Власник пасіки та свідки.
Отруєння бджіл є серйозною загрозою для бджільництва та агровиробництва. Лише спільні дії дозволять захистити бджіл та забезпечити стабільний розвиток сільського господарства.
Державний фітосанітарний інспектор – Віта КУРОЧКА