Цього дня світ згадує про мільйони жертв нацистської машини знищення людей, які пройшли пекло концтаборів під час Другої світової війни. Ця дата приурочена до повстання в’язнів у німецькому Бухенвальді 11 квітня 1945 року. Хорольська громада теж має свою страшну пам’ять. Одне з найбільших місць масового утримання та знищення – «Хорольська яма» або Дулаг №160.
Ще концтабір був відомий під кодовою назвою «Боров». Тут з 20 вересня 1941 року по 15 вересня 1943 року нацисти тримали понад 100 тисяч військовополонених, здебільшого радянських солдатів. У шести з відомих братських могил покоїться прах від 91,5 до 100 тисяч жертв Третього Рейху. Більшість з них загинула від нелюдських умов, голоду, холоду, хвороб, катувань та розстрілів. Земля тут досі пам’ятає страждання і муки тих, хто не дочекався визволення.
Ми не маємо права забути! А особливо сьогодні – коли історія знову, на жаль, повторюється. Російська Федерація продовжує нацистську практику масових катувань, полону і знущань – тепер уже проти українських військовополонених і цивільних. Зафіксовано десятки фільтраційних таборів, порушення Женевських конвенцій, утримання українців у жахливих умовах, без медичної допомоги, з психологічним і фізичним насильством.
Ми згадуємо жертв минулого – і боремося за тих, хто сьогодні в російській неволі! Захист прав людини, пам’ять про злочини проти людяності, боротьба за свободу – це наша спільна суспільна відповідальність.
Ніколи знову – це не гасло минулого! Це наш заклик до дій і нагадування про те, що зло не має повторитися. Це вимога до світу не заплющувати очі на нові злочини рашистів проти людства.