Останнім часом ми стали свідками активних дискусій і суперечок у соцмережах між волонтерами-зоозахисниками і громадянами, які постраждали від нападів безпритульних собак. Перед мешканцями громади та представниками місцевої влади постало питання нагального вирішення проблеми безпритульних тварин, адже їх популяція стрімко збільшується.
Зграї тварин можна зустріти у багатьох місцях загального користування, на центральних вулицях міста, де багато перехожих, у тому числі й дітей. Це викликає цілком обґрунтовану тривогу мешканців – передусім через загрозу безпеці дітей, а також можливості поширення такої небезпечної хвороби, як сказ.
Причини такої гострої проблеми – складні та комплексні, серед яких, зокрема: відсутність ефективної системи контролю за розмноженням безпритульних тварин та безвідповідальне ставлення горегосподарів, які не піклуються про своїх чотирилапих улюбленців і залишають їх на вулиці.
З метою вирішення проблеми безпритульних тварин на території громади при міській раді створено розпорядженням міського голови Сергія Волошина оперативний штаб. Головна місія колегіального органу – вжиття невідкладних заходів із забезпечення безпеки місцевих мешканців від безпритульних тварин на території Хорольської міської територіальної громади. До складу оперативного штабу включено голову – Яну Карманську, начальника відділу з питань комунальної власності жкг та благоустрою виконавчого комітету міської ради, секретаря – Любов Палій, провідного спеціаліста-юриста цього ж відділу, депутата обласної ради Олега Баканова, депутатів міської ради – Валентину Керекелицю та Артура Кулика, керівників комунальних підприємств – Олександра Лозенка, Сергія Ковальського та Романа Остапенка, керівника ГО «Дружок» Валентину Пікало, директора ГО «Лапа у долоні» Ліну Чайковську, представників виконавчого комітету та відділення поліції №2 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області.
9 та 23 квітня 2025 року відбулися робочі засідання оперативного штабу, у ході яких обговорено початок гуманного відлову агресивних собак, які становлять загрозу для громадян, із подальшим їх розміщенням у притулках або спеціально відведених карантинних зонах. Обговорили питання збільшення фінансування на заходи програми стерилізації та вакцинації безпритульних тварин, а також прискорення їх реалізації. На черговому засіданні сесії планується розглянути та ухвалити відповідну цільову Програму, яка забезпечить комплексне вирішення проблеми.
Пам’ятайте, що проблема безпритульних тварин – це дзеркало ставлення суспільства до слабших і незахищених творінь природи. Саме тому важливо знайти збалансовані ефективні рішення, що поєднують безпеку громади з гуманним ставленням до тварин.
Застерігаємо і нагадуємо про відповідальність за жорстоке поводження з тваринами!
Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив Європейського Союзу у сфері охорони тваринного та рослинного світу” від 15.07.2021 № 1684-IX
забороняється:
- бити, вбивати, отруювати чи калічити домашніх тварин;
- дарувати домашніх тварин як призи, нагороди чи премії;
- завдавати домашнім тваринам болю, страждання або пригнічення;
- дресирувати тварин у спосіб, що завдає шкоди здоров’ю тварини та її загальному стану;
- умертвляти тварин шляхом утоплення, задушення, використання електричного струму та речовин, що призводять до отруєння;
- жебракувати з тваринами;
- залишати тварину в закритому салоні автомобіля за відсутності в ньому людини при температурі повітря більше +20°C та менше +5°C.
- замуровувати тварин у підвальних приміщеннях;
- залишати домашню тварину прив’язаною, якщо довжина прив’язі становить менше 20 метрів, крім собак, що виконують сторожові функції, для яких така довжина має становити не менше 10 метрів;
- залишати тварину без можливості сховатися у приміщенні, споруді тощо, прив’язаною під дією прямого сонячного проміння при температурі повітря більше +20 С або менше 0 С.
- залишати домашню тварину прив’язаною без нагляду у громадських місцях чи місцях скупчення людей (поблизу зупинок, магазинів тощо), а також прив’язувати тварин до транспортних засобів та примушувати до
На захисті прав тварин
Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження» закріплені поняття тварин, диких тварин, домашніх тварин тощо, а також визначено що таке жорстоке поводження з тваринами.
Так, жорстоке поводження з тваринами – це знущання над тваринами, у тому числі безпритульними, що спричинило мучення, завдало їм фізичного страждання, тілесні ушкодження, каліцтво або призвело до загибелі, нацьковування тварин одна на одну та на інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, залишення домашніх та сільськогосподарських тварин напризволяще, у тому числі порушення правил утримання тварин.
Правила для людей
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України при поводженні з тваринами не допускається:
використання оснащень, інвентарю та піротехнічних виробів (виробів, що містять вибухові речовини або вибухову суміш речовин, призначені для отримання теплового, світлового, звукового ефекту, газу, диму або поєднання таких ефектів у результаті самопідтримуваних екзотермічних хімічних реакцій), що призводять або можуть призвести до травмування тварин що травмують тварин;
примушування тварин до виконання неприродних для них дій, що призводять до травмувань;
нанесення побоїв, травм з метою примушування тварин до виконання будь-яких вимог;
використання тварин в умовах надмірних фізіологічних навантажень тощо.
Штраф або адміністративний арешт з конфіскацією тварини стаття 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Жорстоке поводження з тваринами - знущання над тваринами, у тому числі безпритульними, що спричинило їх мучення, завдало їм фізичного болю, страждань, але не призвело до тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, залишення тварин напризволяще, а також інші порушення правил утримання та поводження з тваринами, тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.
Ті самі дії, вчинені стосовно двох і більше тварин, або групою осіб, або особою, яку протягом року піддано адміністративному стягненню за таке саме порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб, з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.
Порушення Правил транспортування тварин тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені частиною третьою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За грати до восьми років стаття 299 Кримінального кодексу України
Жорстоке поводження з тваринами, що належать до хребетних, у тому числі з безпритульними тваринами, порушення правил транспортування тварин, якщо такі дії призвели до тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі тварини, нацьковування тварин одна на одну, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, а також пропаганда, публічні заклики до вчинення дій, що мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, поширення матеріалів із закликами до вчинення таких дій караються обмеженням волі на строк від одного до трьох років або позбавленням волі на строк від двох до трьох років з конфіскацією тварини.
2. Ті самі дії, вчинені у присутності малолітнього чи неповнолітнього, караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з конфіскацією тварини.
3. Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені з особливою жорстокістю або щодо двох і більше тварин, або повторно, або групою осіб, або вчинені активним способом, або насильницькі дії щодо тварини, спрямовані на задоволення статевої пристрасті, караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією тварини.
4. Дії, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, вчинені з метою створення зображень, творів, кіно-, відео-, аудіопродукції, або збут чи поширення зображень, творів, кіно-, відео-, аудіопродукції, що пропагують жорстоке поводження з тваринами, караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією тварини
Про домашніх улюбленців
Статтею 22 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» передбачено, що зобов’язання господарі при поводженні з домашніми тваринами повинні дбати про домашню тварину, забезпечити їй достатню кількість їжі та постійний доступ до води; надавати можливість домашній тварині здійснювати необхідні рухи, контактувати з собі подібними. Слід забезпечити наявність намордника, повідка, що необхідні для здійснення вигулу домашньої тварини поза місцем її постійного утримання. На домашній тварині має бути нашийник з ідентифікуючими позначками.
Крім того, власник має забезпечувати, зокрема своєчасне надання домашній тварині ветеринарних послуг (обстеження, лікування, щеплення тощо), а також негайно повідомляти медичну або ветеринарну установу про випадки заподіяння домашньою твариною ушкоджень здоров’ю людині або іншим тваринам.
Хто захистить тварин
У випадках виявлення жорстокого поводження з тваринами громадянам необхідно викликати представників Національної поліції для з’ясування всіх обставин справи та притягнення винної особи до відповідальності, оскільки саме вони відповідно до статті 32 Закону України здійснюють нагляд за дотриманням порядку вигулу домашніх тварин (собак) у громадських місцях та вживають відповідних заходів у разі порушення законодавства про порядок поводження й утримання домашніх тварин, у тому числі шляхом складання протоколів.
За жорстоке поводження з тваринами винні особи несуть адміністративну відповідальність (стаття 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та кримінальну (стаття 299 Кримінальним кодексом України).
Автори: Любов ПАЛІЙ, Ірина ГРИГОРАШ