Обговорення проєктів рішень
     
     
     

Полтавська обласна рада

Асоціація міст України

Полтавська ОДА

Сайт Президента України

Сайт газети Вісті Хорольщини

Полтавський обласний центр зайнятості

Я МАЮ ПРАВО

хорол території міста встановлено гривень міська хорольська подій могилі братській знаку реалізації історико-архітектурних голови депутатів історичних пам’ятного склала мають
Стежками минулого
2019-12-13

Кожна країна світу, народ, населений пункт мають свою особливу історію. Хорол вирізняється з-поміж інших містечок України своїм власним – унікальним минулим. Воно пронизане низкою історичних фактів і подій, легенд і переказів, які передавалися нам у спадок із покоління у покоління. Від часів свого зародження у 1083 році до періоду становлення і розвитку сучасної української державності Хорол пережив чимало подій, більшість із яких, на жаль, мають трагічне забарвлення з присмаком гіркого людського болю.

Особливо страшні жахіття нелюдських випробувань для хорольців припали на часи Другої світової війни. Механізм кривавої машини смерті «Третього Райху» забрав тисячі людських жертв. Недаремно в народі побутує така думка, що Хорол побудований на людських кістках. Насправді так і є, бо в багатьох куточках міста покояться у братських могилах безневинно закатовані жертви нацизму. До цього часу в сирій землі знаходяться людські рештки, а душі загиблих так і залишилися невідмоленими за христянськими канонами. Величезна кількість мучеників покоїться у братській могилі на території колишнього цегельного заводу по вулиці Петро-Павлівській (колишня Дзержинського), де встановлено монумент під загальновідомою у народі назвою «Три сестри». Офіційне найменування пам’ятного знаку на братській могилі – «Могила радянських військовополонених». Число захоронених людей у братській могилі вражає. Моторошно стає від однієї думки, що в глибинах землі на тому пагорбі, де встановлено скульптурну композицію «Скорбота» в образах трьох жінок, – 10 тисяч небіжчиків. Монумент було встановлено згідно з рішенням виконкому Хорольської районної ради депутатів трудящихся  №9 від 09 червня 1957 року на  місці горезвісного табору смерті «Дулаг 160». 7 травня 1981 року його було повністю перебудовано, але прилегла територія залишалася у такому стані, який хотілося б привести до порядку й надати більш сучасного й довершеного вигляду.

У цьому році за ініціативи міського голови Сергія Волошина та ідеї голови ГО "Ініціатива Хорольщини" Нелі Даниленко проєкт по впорядкуванню території навколо пам’ятного знаку «10 тисяч жертв фашизму» вдалося втілити в життя за рахунок коштів державного бюджету. Наразі роботи по капітальному ремонту пішохідної доріжки до монументу знаходяться на завершальному етапі.Відтепер, у результаті реалізації проєкту, скорботна зона має кардинально відмінний від попереднього вигляд. Ошатна затишна алея викладена тротуарною плиткою з установленим бордюрним каменем, який фіксує край плиткової кладки. Для зручності відвідувачів встановлено садово-паркові лавки та урни для сміття. Загальна вартість об’єкту капітального будівництва з особливим для хорольців символічним значенням за даними системи державних публічних закупівель на порталі ProZorro склала 452,0 тис. гривень.

Капремонт прилеглої території до Братської могили військовополонених став першочерговим етапом в реалізації ідеї створення музею під відкритим небом та прокладання туристичних маршрутів. На майбутнє планується облаштувати музей «Хорольська яма» у рамках реалізації заходів Програми розвитку туризму та краєзнавства у м. Хорол на 2019-2023 роки. Таке рішення знайшло одноголосну підтримку депутатів міської ради на пленарному засіданні 68-ої сесії 30 серпня 2019 року. Міська рада намагається привести зовнішній вигляд історико-архітектурних пам'яток у належний стан, щоб не соромно було перед туристичними іноземними делегаціями і самими містянами. Їх стан красномовно свідчить про те, як ми поважаємо своє історичне минуле.

Хорольська міська рада кілька років поспіль долучається до освітньо-просвітницької діяльності та популяризації історико-культурної спадщини для майбутніх поколінь шляхом видавництва книг місцевих істориків-краєзнавців, які у своїх наукових роботах висвітлюють широкий спектр історичних подій Хорола. Багато інформації про місто хорольці отримали в історико-краєзнавчих наукових роботах Козлова Андрія Володимировича та Козлова Володимира Андрійовича. До 936-ї річниці з дня заснування міста Хорола та до 76-ої річниці визволення Хорольщини від нацистських окупантів за підтримки депутатів міської ради видано книгу «Давній Хорол і його мешканці на візуальних джерелах». 100 примірників історико-краєзнавчої книги про Хорол та його видатні постаті вартували 50,0 тис. гривень. У листопаді 2019 року Хорольська міська рада і автор книги Андрій Козлов відзначені грамотами Полтавської ОДА за сприяння у крайовій видавничій справі і постійний внесок у розвиток краєзнавства. Історико-краєзнавча книга про давній Хорол відмічена як гідний претендент на перемогу у номінації обласного конкурсу «Краща книга Полтавщини».

Нагадаємо, що Хорольська міська рада цього року приділила особливу увагу питанню облаштування історико-архітектурних зон на території міста та поза його межами. Навесні було виконано поточний ремонт на наступних об’єктах – біля Братської могили радянських воїнів та військовополонених Меморіального комплексу «Вічний вогонь», пам’ятного знаку воїнам-афганцям та учасникам бойових дій на території інших держав, а також пам’ятника Тарасу Шевченку. Виконано демонтаж старого бетонного покриття, здійснено заміну пошкодженої бруківки на нову, викладено по периметру постаментів бордюрний камінь, відремонтовано сходи. Вартість ремонтних робіт пам’ятних знаків, які розміщені у комплексі з Вічним вогнем, склала 173,9 тис. грн., а пам’ятника Т.Г. Шевченку – 79,5 тис. гривень. Загальна сума видатків на поточний ремонт історико-архітектурних пам’яток міста склала 253,4 тис. гривень.

Облаштування пам’ятних знаків і впорядкування їх прилеглих територій, друк історичних книг на думку міського голови Сергія Волошина є своєрідною даниною пам’яті, проявом шанобливого ставлення до історії свого краю. У системі суспільних цінностей історична пам'ять має вирішальне значення і відіграє ключову роль у процесі виховання наших дітей та молоді. Покладаємо великі сподівання на те, що такий приклад має вплинути на фомування важливих цінностей сучасного цивілізованого суспільства. Немає більшої цінності за життя людини, тож ці цінності у будь-який період літочислення мають базуватися на принципах гуманізму й людяності. Уроки історії переконливо показали, що людство має прагнути миру! Тільки так можливо збудувати щасливе майбутнє…

 

Автор: ІРИНА ГРИГОРАШ

 

Оголошення
     
Чергове засідання сесії

29 травня 2020 року о 14:00 год. відбудеться пленарне засідання 78 сесії Хорольської міської ради (на подвір'ї) за адресою: м.Хорол, вул.Незалежності, 37

     
     
Засідання виконавчого комітету

19 травня 2020 року відбудеться сьоме планове засідання виконавчого комітету Хорольської міської ради за адресою: м.Хорол, вул.Незалежності, 37

     
Архів оголошень
ХОРОЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА
  Адреса: 37800, м.Хорол, вул.Незалежності (колишня Карла Маркса), №37 тел./факс (05362)33-3-44 E-mail: hmr37@ukr.net